Jdi na obsah Jdi na menu
 


                  

                         Hvězdné kameny a kočičí oka

  Ani asterismus ( efekt hvězdy ), ani kolébavý lesk ( kočičí oko) nejsou doménou jedné konkrétní minerální odrůdy. Oba jevy spojuje společný princip, kterým je odraz světla od mikroskopických vláknitých či jehličkovitých inkluzí jiného minerálu uvnitř drahého kamene. Nejlépe je hvězda nebo kočičí oko vidět, když na kámen dopadají paprsky z jedného zdroje, například paprsky slunce. Pokud je světelných zdrojů více, může být efekt nejasný až téměř neznatelný. U kočičího oka jsou inkluze uspořádané do jediného svazku, u hvězdy mohou být svazky dva či více.

                                        Hvězdné kameny

 Inkluidovaný minerál je nejčastěji rutil ( oxid titaničitý ). Kupříkladu v průběhu metamorfózy jílovitého vápence začne krystalovat korund. Jak krystaly korundu ( čistý oxid hlinitý ) rostou,pohlcují do sebe atomy titanu. Když jednotlivé krystaly vychladnou, atomy titanu se navážou na atomy kyslíku a vytvoří nepatrné jehličkovité krystaly rutilu ( oxidu titaničitého ) uvnitř korundového krystalu. Působící tlaky vnutí rutilu paralelní uspořádání. V případě hvězdných safírů se mikroskopické inkluze rutilu uspořádají do tří horizontálně probíhajících svazků, ktré navzájem svírají úhly 120 stupňů. Při pohledu shora tvoří tyto zářící linky hvězdu. Asterické safíry ( a jiné minerály ) se brousí do kabonošů tak, aby se střed hvězdy dostal do středu klenutého vršku kamene. Kdyby byl kámen orientován jinak, žádnou hvězdu byste neviděli.

 Z drahých kamenů mívají hvězdu safíry a rubíny. křemen ( který vytváří šesti i dvanácti cípe hvězdy ), granát ( hvězdy čtyř, šesti nebo osmiramenné ), spenel ( čtyř až osmi ramenné hvězdy ) a vzácně kornerupín ( čtyřcípé ). Pokaždé záleží na orientaci výbrusu, který optický efekt teprve zviditelňuje, takže protínající se svazky drobných dutých trubiček nebo vláknitých krystalů vytvoří zářící linky. Nejvíce se cení dobře vycentrované hvězdy s rovnýmy rameny, rovnoměrně zářící na hezky zbarveném pozadí. 

                                              Kočičí oko

 Ke vzniku kolébavého lesku neboli kočičího oka je třeba jen jeden svazek jehlicovitých inkluzí, které probíhají napříč kamenem a odrážejí světlo do podoby jediné zářící linky, připomínající úzkou svislou zornici kočky. Kabošony kočíčího oka se brousí tak, aby linka oka probíhala podélně středem oválnitého kamene. Klenotnické zpracování , při kterém kočičí oko dělí kámen na dvě stejné poloviny, je zdaleka nejoblíbenější. Na závadu nebývají ani rovnoběžné postranní světelné pásky, zvláště u menších kamenů.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář