Jdi na obsah Jdi na menu
 


                  MODŘÍN OPADAVÝ – LARIX  DECIDUA

POPIS

Strom velkých rozměrů s přímým kmenem,na bázi někdy šavlovitě prohnutým ,s vysokou nasazenou kuželovitou korunou.Dosahuje až 50m výšky a průměru kmene přes 1m. Dožívá se i 500 let.Větvení je v mládí nepravidelně přeslenité a koruna štíhlá.Kořenový systém je všestranně rozvinutý,srdčitý,dobře zakotvený v půdě.

Strom nepodléhá vývratům.Modřín si uchovává spící pupeny i na silnějším kmeni.Po vyvětvení obráží kmen jemnými výhonky,jak se také stává po ulámání větví sněhovými závěsy.Modřín trpí od zvěře jen v mládí a poškození se dosti špatně hojí. Jehlice jsou na letorostech rozmístěny jednotlivě,střídavě ,na krátkých výhoncích jsou směstnány do svazečků ve větším počtu. Jsou 1-4cm dlouhé,tupé,měkké,odpadají každoročně a zbarvují se na podzim žlutě.Modřín začíná plodit už v nízkém věku ,velikost šišek podle ekotypů dosti kolísá.Šišky po dozrání několik let vytrvávají na větvích.

EKOLOGIE A ROZŠÍŘENÍ

Modřín je rozšířen v Alpách a Karpatech,kde je vysloveně horskou dřevinou často tvořící hranici lesa. Je to dřevina vyloženě světlomilná ,značně trpící zastíněním.Porosty jsou proto vždy řídké.Jesenický modřín se vyskytuje častěji ve směsi s jinými dřevinami,neboť přeci jen snáší slabé zastínění.Modřín má střední nároky na vláhu jak v půdě,tak v ovzduší.Roste nejčastěji na čerstvých,hlubokých,zvětralých půdách,ale také na mělčích půdách suťových svahů s dostatkem vláhy.Modřín vzdoruje drsnému klimatu s velkými teplotními výkyvy .Vyžaduje pohyblivý vzduch,nesnáší stagnující ovzduší.Je středně citlivý na znečištěné ovzduší.Ve smíšených porostech proto vydrží déle než smrk,např. v Krušných horách.U nás je původní pouze jesenický modřín(slezský,sudetský),a to v západní části Nízkého Jeseníku.

VÝZNAM

Modřín,jako lesnicky významná dřevina,je už dávno pěstován mimo oblast svého původního rozšíření.V Čechách již od roku 1683 na Třeboňsku.Modřínské dřevo je pevné,pružné,trvanlivé a přitom poměrně lehké,s pěkným tmavým jádrem a leskem.Je cenným dřevem stavebním a nábytkářským,využívá se zvláště na obklady.Má velkou trvanlivost pod vodou. V Alpách se dříve z modřínu těžila pryskyřice.U nás se vysazuje modřín jako alejový strom v podhorských a horských oblastech a jeho kultivary se používají také v zahradnické praxi.

OBRÁZKY

Jarní lístky rostoucí v seskupení, kterému se říká brachyblasty.

Obrazek

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

ththtg

(ghgtht, 16. 10. 2013 16:20)

htghzthtttttttttttttttttttttttttttttttttttttrwčrt

Díky

(OLINa, 22. 6. 2009 15:31)

Pěkný beru si to na referát !