Jdi na obsah Jdi na menu
 


                          Anak Krakatau

Sopka vyčnívající 823 metrů nad hladinu moře prakticky celá explodovala a 25 km³ horniny bylo rozmetáno do okolí. Erupce vyvolala ohromnou vlnu tsunami, která zabila přes 36 000 lidí, 165 měst a vesnic bylo zcela zničeno a dalších 132 vážně poškozeno.

Exploze byla tak hlasitá, že byla slyšet až v Austrálii ve vzdálenosti 3500 km a na ostrově Rodriguese v blízkosti Mauritiusu, který je vzdálený od sopky 4800 km. Zvuk výbuchu Krakatoy je nejhlasitější zvuk v zaznamenané historii, ve vzdálenosti 100 míl (160 km) dosáhl úrovně 180 dB.

Po explozi zbylo z původní sopky jen několik malých ostrůvků. Celé těleso původní sopky bylo zničeno. O několik desetiletí později v roce 1927 se začal formovat nový vulkán, který dnes téměř dosahuje původní výšky a velikosti staré sopky. Nová sopka se nazývá Anak Krakatau (Dítě Krakatoy).

Sopečný výbuch měl dopad na celý svět, sopka vyvrhla ohromné množství sopečného popela do atmosféry, což mělo za následek ochlazení Země. Odhaduje se, že teplota na celém světě klesla o 1,2°C. Množství částic v atmosféře měl dále za následek zbarvení atmosféry na celém světě při západu slunce do červena. Sopečný popel se udržel v atmosféře po dlouhé roky. Uvádí se, že se teploty navrátily k normálu přibližně okolo roku 1888.

Jak přišla sopka Krakatoa ke svému jménu, je dnes předmětem dohadů. Podle jedné teorie jméno napodobuje zvuk bílých papoušků žijících na ostrově. Podle druhé teorie pochází název Krakatoa ze sanskrtského slova karka, karkata nebo karkataka, které v překladu znamená “mořského raka” nebo “kraba”. Podle třetí teorie pochází z malajského slova kelakatu, které znamená “bílého okřídleného mravence”.

Ke jménu se váže i populární legenda, podle které je toto hrozivé jméno jen důsledek obyčejného nedorozumění. Když se kapitán kolem plující lodi na ostrově zastavil, a vyptával se domorodců na jméno ostrova, místní obyvatel mu prý odpověděl: „Kaga tau rquote“, což v místním nářečí znamená, že dotyčný nerozumí, neví. Tento příběh se velmi podobá slavným lingvistickým mýtům o původu pojmenování klokana či poloostrova Yucatán.

 

Náhledy fotografií ze složky Anak Krakatau - fotky

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář