Jdi na obsah Jdi na menu
 


                        DIAMANT HOPE

     Jeden z nejvzácnějších klenotů světa, 45,52 karátový diamant Hope má záhadnou a fascinující minulost.

 K objevu pozdějšího diamantu Hope došlo pravděpodobně v dole Kollur v indické oblasti Golkonda. Přesné datum nálezu není známo, víme však, že francouzský obchodník s diamanty Jean Baptiste Tavernier prodal roku 1668 francouzskému králi Ludvíku XIV. nádherný 112 karátový modrý diamant pocházející z Indie. Roku 1673 byl původní indický výbrus přebroušen na brilantnější 67 karátový brus ve tvaru srdce. Ludvík XV. dal roku 1749 drahokam pojmenovaný Francouzský modrý zasadit do jednoho ze slavnostních klenotů Řádu zlatého roucha.

 Tyto šperky měl nosit jen sám král.

 Během Francouzské revoluce v r. 1792 diamant Hope zmizel. Až roku 1812 si londýnský klenotník John Francillon povšiml 44 karátového ( 45,5 moderních metrických karátů ) modrého diamantu, tehdy v majetku londýnského obchodníka s diamanty Daniela Eliasona. Tento klenot byl pravděpodobně přebroušen z Francouzského modrého.

                         Francouzský modrý a Hope

 Poté se stopa vzácného diamantu opět ztrácí a vynořuje se až r. 1820, kdy klenot zakoupil anglický král Jiří IV. V jeho vlastnictví setrval drahokam až do královy smrti r. 1830, kdy jej zakoupil londýnský bankéř a sběratel šperků Henry Philip Hope, jehož jméno diamant nese dodnes. Po Hopově smrti v r. 1839 klenot několikrát změnil majitele, až jej v roce 1909 koupil Pierre Cartier. Ten jej o rok později dále prodal Evalyn Walshové McLeanové za 180 000 USD. Řekl jí, že diamant vždy přinesl svému nositeli přinesl jen smůlu, nejspíš ve tvrzení, že předměty, které jiným přinášejí smůlu, jí nosí štěstí. Paní McLeanová pak diamant Hope nosila, kamkoliv šla. Dva roky po její smrti r. 1947 zakoupil celou její sbírku šperků newyorský klenotník Harry Winston. Ten daroval diamant diamant dne 10. října 1958 Smithsonovu institutu, jako základ Národní sbírky drahých kamenů. Poslal je v obyčejné hnědé obálce, doporučenou zásilkou s pojistkou na 1 milión USD.

                                 Starý diamant, nové zasazení

 Dnešní zasazení diamantu Hope vytvořil Pierre Cartier roku 1920. K zasazení použil platinu a modrý Hope obklopil 16. bílými diamanty broušenými do slz a polštářků. Celý klenot je pak zavěšen na řetízku posázeném dalšími 45 diamanty. 

 Obrazek 

 

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

hope

(sofi, 22. 5. 2010 20:06)

prinasa smrt