Jdi na obsah Jdi na menu
 


                            Turmalín

Složení: XY3 Z6(BO3)3SI6O12(OH,F)4   

Krystalová soustava: Klencová

Tvrdost: 7                                     Hustota: 3,0-3,2

Barva: Proměnlivá, nejčastěji černá, dále modrá, zelená, růžová, žlutá, bílý vryp

 Skupina turmalínu je po stánce složení neobyčejně komlikovaná kvůli širokému zastupování prvků v krystalové struktuře. Turmalíny vytvářejí sloupcovité krystaly a stébelnaté agreáty v granitických pegmatitech a v některých metamorfovaných horninách, zvláště pokud byly ovlivněny hydrotermálními roztoky s obsahem boru. Krystaly turmalínu mají pseudohexagonální průřež, bývají podélně rýhované a často jsou různobarevné (zonální). Průhledné turmalíny se používají jako drahé kameny. Pozoruhodný je tvz. piezoelektrický jev : na každém konci krystalů je odlišný náboj (+ a -) díky polárním krystalům, piezoelektrický je třeba velmi hojný křemen. 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Turmalín

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Odpoveď

(KarinB., 8. 12. 2007 10:37)

Také zdravím, děkuji za opravy, moc se v mineralogii ještě nevyznám, tak uvítám každou pomoc.Poslední dobou nestíhám, ale slibuji, že vše opravím a přibyde tu něco nového až budou vánoční prázdniny. Nashledanou.

Poznámky

(www.mineral.estranky.cz, 7. 12. 2007 20:25)

Zdravím.
Mám pár oprav k popisu turmalínu. Nemyslím to zle, jen chci pomoci. Místo "sloupovité" - sloupcovité, "granitových" - granitických,"její krystaly" - krystaly turmalínu, "trojúhelníkový" bych vyhodil, "šestiúhelníkový" - pseudohexagonální, "zoální" - zonální, piezoelektrický jev: na každém konci krystalů je odlišný náboj (+ a -) díky polárním krystalům, piezoelektrický je třeba velmi hojný křemen.

Tomáš K.